Oğuz Özdem

Oğuz Özdem


PARA= HERŞEY Mİ ?

03 Şubat 2019 - 21:20

                                                     

   Paranın her kapıyı açan sihirli bir anahtar olduğunu biliriz. Her ne kadar para ile saadet olmaz dense de paranın saadetin can yoldaşı olduğunu da biliriz. Dünyanın çarkının su ile değil para ile döndüğünü de el avuç açtıracak kadar lanet bir şey olduğunu da biliriz.

   Malın canın yongası olduğunu da Napolyon’un vazgeçilmezi, gücün sihirli değneği olduğunu da biliriz.

   Lakin her şeyin de para olmadığı her dilde ve dinde pek çok kıssa ile anlatılmasına rağmen hala esas oğlan rolünde olmasını nasıl açıklamak lazım.

  Benim bu konuda vereceğim en güzel örneklerden birisi dünyanın sayılı zenginleri arasında yer almış, Apple Computer’in kurucusu ortağı ve CEO’su dolar milyarderi Steve Jobs’tur.

   Jobs 56 yaşında öldüğünde vasiyet şeklinde bıraktığı son yazısı şöyle.

İş hayatımda büyük başarılar kazandım. Kimilerinin gözünde yaşamım başarını timsali olarak görüldü fakat iş ışında çok az neşem oldu benim. Bu zenginliğin sonunda hayatın bana kazandırdığı tek gerçek ölümle yüzleştiğim şu anda fark ettim ki gururlandığım şöhretim ve servetim ölümün karşısında ne kadar manasızmış. Her işinizi yaptırmak için para ile birilerini bulabiliyorsunuz ama hastalığınızı taşıması için kimseyi işe alamıyorsunuz. Her şeyin ama her şeyin yerine konacak bir yedeği var ama yerine yedeğini koyamayacağınız tek bir şey var o da hayat.  Şu an hayatınızın hangi sahnesinde olursanız olun zaman gelince o sahnenin perdesinin kapanması ile yüz yüze kalacaksınız.

   Tavsiyem; eşinize, ailenize arkadaşlarınıza çok değer verin ve sevin. Kendinize iyi bakın ve hayatı önemseyin. 3000 dolarlık saat de 10 dolarlık saat de aynı vakti gösteriyor. İç huzurun bu tarz şeylerle elde edemeyeceğinizi geç anlıyorsunuz.

O yüzden umut ederim ki şunu anlarsınız. Gerçek mutluluk kahkaha attığınız, sohbet ettiğiniz, şarkılar söylediğiniz ahbaplarınız, dostlarınız, arkadaşlarınız, ailenizdir.

   Çocuklarınızı zengin olmaları için değil mutlu olmaları için eğitin. Böylelikle büyüdüklerinde her şeyin kıymetini daha iyi anlayacaklardır. Yemeğinizi ilaç gibi yiyin aksi taktirde ilaçları yemek yerine yersiniz.

   Sizi seven kişi asla sizi bırakmaz. Bırakmak için sayısız neden olsa da sizle kalmak için mutlaka bir neden bulacaktır. Biliniz ki insan ile insan olmak arasına çok fark var ve bunu anlayan insan sayısı ne yazık ki oldukça az. Doğduğunuza sevinen çok sayıda insan var ama öldüğünüze sevinen de çok sayıda insan olacaktır. Size kalan bu aradaki yaşamı değerlendirmek.

   Gün ışığı, dinlenmek, egzersiz yapmak, sağlıklı beslenme, kedine güven ve sizi seven arkadaşlar… bunları hayatınızın her evresinde muhafaza edin ve sağlıklı bir ömrün tadını çıkarın…………. İmza …Steve Jobs

  

    Sadece sayılardan ibaret olan hayatınızın hangi rakamda son bulacağını yaratandan başka kimse bilemediğine göre size kalan o söylemiş ya da bu söylemiş fark etmez bildiğimiz tek gerçek “her nefis mutlaka ölümü tadacaktır”

   O an gelmeden amansız hırsların ve vahşi arzuların sizlerden uzak olması dileğiyle.    

YORUMLAR

  • 0 Yorum