Oğuz Özdem

Oğuz Özdem


ARANIYOR-5-

16 Kasım 2018 - 00:47

 


  Değerli okurlarım, mahalli seçimlere doğru hızla yol alırken bu köşede öncelikle sizlere aday adaylarını, daha sonra da kesinleşen adaylar ile ilgili ön fikirler verme çabasında olacağımı söylemiştim.

   Böylece oy verirken çoğunuzun belirlenmiş bir parti görüşü yanında liyakatlı ve oy vermeye yaraşır bir aday arayışınıza da yardımcı olabilirsem kendimi mutlu addederim. 

   Bu bölümde sizlere yaklaşık 50 yıllık dostumdan bahsetmek istiyorum.

   Rahmetli dedem Metelik Ahmet Çavuşun yakın dostu ve kapı komşusu Pehlivan Yaşar’ın torunu, çocukluk arkadaşım sevgili Kenan Pehlivan.

   Kendisi Gülşehir AK Parti belediye başkanı aday adayı.

   İlkokul çağında dedemin bahçesinden kiraz koparıp kaçtığımız günlerde de birlikteydik, eğitim camiası içerisinde de, emeklilik dönemimizde de hep birlikte olduk.

   Her ne kadar fikren ayrı kulvarlarda olsak da kalben hep birlikte olduk. Birbirimiz tamamladık böylece.

   1982 yılında Maraş Afşin Lisesine ilk ataması olduğunda ben de Kars’ta görev yapıyordum. O daha sonra Kayseri Şeker Lisesine öğretmen olarak atandı, sonrasında aynı okulda müdür yardımcılığı ve müdürlük yaptı. Daha sonra da Nevşehir Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak Nevşehir’de çalıştı.

  1993-1998 yılları arasında Gülşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevine getirildi. Bu beş yıllık görevi süresinde Gülşehir’deki eğitim seviyesini bulunduğu konumdan daha yükseklere çıkarmak için elinden geleni yaptığını biliyorum. Ardından 1998-2003 yılları arasında da Kozakli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevinde bulundu.

   Kenan Pehlivan’ın –kendi deyişiyle- en verimli olduğu yıllar belki de İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü döneminde -Bu gün Konya Valiliğine atanan Cüneyt Orhan Toprak’ın- Abdullah Erin’in ve Mustafa Atsız’ın yerine, dönemin Nevşehir Valisi Sait Eker’in oluruylavekalet ettiği kaymakamlık yıllarıydı.

   İlçeye atanan kaymakamların gerek askerlik gerekse idari görev nedeniyle bulunduğu makamlardan ayrıldığı dönemlerde vekalet ettiği makamı en iyi şekilde değerlendirerek Gülşehir’e önemli hizmetleri oldu.

   “Gerek İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüm, gerekse kaymakamlık vekaletim döneminde Gülşehir’imizin her türlü sorununa vakıf olmam benim en önemli kazancım oldu” diyor Kenan Pehlivan. “İşte belki de o günden bu yana hala çözüm bekleyen sorunları çözebilmek inşallah bu dönemde belediye başkanı olarak bana nasip olur” diye de ekliyor.

     Emekli olduktan sonra da sosyal yaşamdan ve eğitim camiasından hiç kopmadı. Anadolu öğretmen lisesi ve Turgut Akdeveli ilkokulunda okul aile birliği başkanlığı, Halil İncekara bilim ve sanat merkezinde okul aile birliği yönetim kadrosunda yer alarak eğitim camiasına katkıda bulunmaya devam etti. 

   “Her ne kadar memuriyetim nedeniyle ilçemden ayrı kalmışsam da asla kopmadım. Çünkü annem, kardeşlerim, akrabalarım ve dostlarım hep burada. Ne zaman dostlarla oturup Gülşehir’i konuşmaya başlasak yıllardır aynı sorunların adeta kronikleştiğini ve bir türlü çözülemediğinden söz ediyoruz. Oysa şu an AK Parti gibi güçlü bir iktidar var ve onun sunduğu sınırsız olanaklar. Neden biz bu olanaklardan yararlanamıyoruz diye hayıflanmaktansa elimi taşın altına sokup, Gülşehir’i Kapadokya’nın en önemli cazibe merkezlerinden bir haline getirmek en önemli hedefim olacaktır.” Diyor ve şöyle devam ediyor “Kapadokya’nın eşsiz güzelliği, Açık Saray ve Mantar Kaya olmadan asla tamam olmaz ayrıca Hıristiyan toplumunun oldukça önemsediği aziz ST. Jean kilisesi ve ilçemiz sınırları içerisindeki pek çok tarihi ören yerlerinin Kapadokya destinasyon alanı içerisinde yer alması bizim için önemli bir kazanım olacaktır.”

   “Ne yazık ki, Gülşehir hak ettiği yerde değil. Bunu üzülerek ifade etmek istiyorum. Oldukça önemli olan kültürel değerlerimizi ne koruyabildik ne de pazarlayabildik. Türkiye’nin çeşitli illerinde çok önemli mevkilerde bürokratları, doktorları, sanayici ve iş adamları, bilim adamları var. Bunlardan azami ölçüde yararlanmamız gerekiyor. Eğer belediye başkanı olursam ilk işim bu değerlerimizle temas kurup onları ilçemize davet ederek sorunlarımızın çözümüne ortak etmek olacaktır.”

Daha pek çok projesi olduğundan ve Gülşehir için iki milletvekilimizle birlikte AK Parti’nin gücünü de birleştirerek yapılması gerekenlerin en güzelini birlikte yapmak amacıyla yola çıktığını belirtirken “ yapılması gereken en güzel şeylerden biri de el ele vermek olacaktır” diyor “ bunu hamasi bir duygu ile söylemiyorum, ilçemiz sınırları içerisinde yaşayan herkesle kucaklaşmak, onlarla hemhal olmak, düşüncelerinden ve önerilerinden istifade etmek, sen ben değil, biz olabilmek için aday oldum” Diye ekliyor Kenan Pehlivan.

   Kendisine bu yolda başarılar diliyorum.

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum