Oğuz Özdem

Oğuz Özdem


POŞET

07 Ocak 2019 - 21:31

                     

    İngilizce karşılığı pochette. İçine bir şeyler konan naylon torba. Naylon ne demek? Ana maddesi poliamit reçinesi olan, dayanıklı esnek madde. Poliamit ne demek? Pepdit bağları tarafından bağlanmış, monomerler içeren bir polimerdir. Doğal olarak (protein, yün ve ipek)de oluşabilirler, yapay olarak (naylon, kevlar, sodyum) da yapılabilir.

Poliamit 66 ya da bildiğimiz adıyla naylon66 (PA66) ilk kez 1935 yılında Dupont tarafından geliştirilmiş. 1952 den sonra özellikle otomotiv, elektrik-elektronik, raylar, tekerler, mobilya, ambalajlar ve daha yüzlerce alanda kullanılmaya başlamış.

   Yani yararlı bir madde olarak lanse olmuş, her sektörün can simidi haline gelmiş, o gün bu gündür girmediği alan yok. Hayatı kolaylaştıran sihirli bir madde olmuş naylon.

   Ama gün gelmiş bir de bakmışlar ki bu meret doğada erimiyor, yok olmuyor, olsa bile yüzyılları buluyor. Arz ve talep doğrultusunda istek çoğaldıkça naylon tüketimi de artmaya başlıyor, dünya plastik bir top haline gelmeye başlıyor.

   “Aman dünya elden gidiyor, acilen bir çare” diye feryat eden çevrecilerin sesleri pek çok ülkede değer buluyor ve 11 ülke ( Amerika, İngiltere, Meksika, Hindistan, Mynmar, Bangladeş, Ruanda, Avustralya, Fas, Eritre ve Türkiye’de ilk kez 2010 yılında Kadıköy’de) plastik plastik poşet kullanımı yasağı kısmen uygulanmaya başlıyor.

    Ama yine bu ülkeler dahil pek çok ülkedeki şirketler reklamın en ucuzu, en beleşi olan bu doğa katliam silahını kullanmaya devam etti.

    Bizde uzun yıllardır doğa düşmanı olan bu nesnenin zararları bilinmesine rağmen pazarcı esnafının, bakkalların, marketlerin, mağazaların, en çok ihtiyaç duyduğu “mal” olma özelliğinden dolayı kimse umursamadı. Sadece onların değil halkın da en çok ihtiyaç duyduğu “maldı” poşet.

    Çöp torbası için idealdi mesela.

Zararlı olması kimin umurunda bizim için önemli olan kolay elde edilmesi ve dahası BEDAVA.

   Naylonun, palstiğin hayata verdiği zarar bilinen bir gerçek ama yüzlerce türevi varken sadece poşete sınırlama getirilmesi komik. Yani böylece doğayı korumuş mu olacağız. Kaldı ki verdik 25kuruş aldık poşeti. Para verdik diye büfeye, vitrine koyacak değiliz ya yine doğaya salacağız onu.

   Her ülke naylonla mücadelede ciddi önlemler almayı palanlarken bizsadece poşet meselesi yaptığımız için de mizah konusu oldu işte. Sosyal medya yıkılıyor.

   Güzel insan!

   Her alanda olduğu gibi dünyanın en önemli konusu olan naylon atık meselesini de poşetle sınırlayarak suyunu çıkardık ya helal olsun bize.

    Hadi herkes kendine göre komik ya da ciddi pek çok öneri getirdi bir de ben vereyim. Kökten yasaklayın, kapatın palastik poşet fabrikalarını, imalatını durdurun, ülke genelinde yasaklansın poşet kullanımı. Bundan kelli her yerde ya kesekağıdı yada

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum