Oğuz Özdem

Oğuz Özdem


ARANIYOR- 7-

20 Kasım 2018 - 21:17

            

   Bazı insanlar vardır onarı tanımış olmaktan mutlu olursunuz, hatta ne kadar geç tanımışım diye hayıflanırsınız.

   Kimi insanlar vardır, yaşları sizden küçük de olsa mutlaka onlardan öğreneceğiniz bir şeyler vardır.

   Belki yirmi yıl öncesinden sadece yüz aşinalığı olduğum, Önceki dönem belediye başkanımız Yalçın Demir zamanında, onun kadrosunda görev yapmış ve şimdi AK Parti Nevşehir belediye başkanı aday adayı Mehmet Yalçın’ın hakkında ilk karşılaşmamızda edindiğim intiba buydu.

   Dediğim gibi yıllar öncesinden bir aşinalığımız vardı ama o günden bu yana hiçbir yerde karşılaşmamış ve bir sohbet ortamında bir araya gelmemiştik. Ne zaman ki aday adayı olduğunu duydum ve kendisi STAD derneğimize nezaket ziyaretinde bulundu, işte kendisi ilk karşılaştığımda hissettiklerim bunlardı.

   İnsanların dış görünüşüne bakarak yargıda bulunmanın ne kadar yanlış olduğunu Mehmet Yalçın’ı dinledikten sonra daha iyi anlıyorsunuz.

  “Kimseye; partisine, dış görünüşüne, mezhebine, milliyetine, cinsiyetine bakarak yargıda bulunamazsınız.” diye başlıyor sohbetimize.

   “Partimiz bizi istişare toplantısına çağırdığında da, aday tanıtımı toplantımızda da ve gezip dolaştığım her yerde beni tanımlayacak olan şu üç şeyin üzerine basarak vurguladım. 1- İyi olmak kolaydır, zor olan eşit ve adil olmaktır. 2- her zaman “ben” değil “biz” duygusuyla hareket edeceğim. 3- kimse kimseden daha üstün değildir, herkesin farklı yetenek ve istidatları vardır mühim olan onları en doğru şekilde kullanmaktır.” Diye özetledi kendini Mehmet Yalçın.

    Aday adaylığı süresi içerisinde tanıştığım aday adaylarının hemen hepsi aday olma nedenlerini bir takım sebeplere bağlıyor. Hepsinin de haklı gerekçeleri, pozitif düşünceleri var. Ben bu yazı dizisini hazırlarken asıl amacımın sizlere içlerinden herhangi birinin adaylığı netleştiğinde hakkında bir nebze de olsa bir fikir edinmenizi sağlamak olduğunu her yazımda vurguluyorum. Tabii kendilerinin olumlu ya da olumsuz yanlarından ziyade Nevşehir’e yapacağı katkıları ön plana çıkarmak asıl amacım. Bu noktada özellikle olmuşuz yanlarını daha çok kendilerine olumlu yanlarını ise siz okurlarıma iletmek daha ehven geliyor bana.

   Ama burada Mehmet Yalçın’ın bir özelliğini özellikle vurgulamak isterim. Bu özelliği onun olumlu mu yoksa olumsuz yanı mı net karar vermiş de değilim.

    Her şeyden önce inandığı şeyleri kendisine zarar vereceğini bilse bile açık açık ifade eden bir özelliği var. Bu, bana göre son derece önemli ve pozitif bir özellik ama siyasette doğrular her zaman her yerde söylenmez özelliği var ya işte onu pek de hesaba katmadan dim dik, açık açık söyleyen bir yapısı var. Bence her aday da böyle olmalı.

    Ayrıca son derece iyi hazırlanmış bir dosyası var ve bunu her platformla paylaşıyor. Alınır, çalınır, başkaları tarafından kullanılır gibi bir endişesi de yok. Bana verdiği dosyayı incelediğimde yıllardır tespit ettiğim her sorun ve bu soruna ait çözümler yer almış. Bu da çıktığı yolda etiket için, rozet için ya da benim de adım geçsin düşüncesinden ziyade hizmete odaklanmış bir aday izlenimi veriyor.

    Düşüncelerini madde madde açıklamakla kalmayıp bunun içini de altını da doldurarak hizmet yarışında iddialı olduğunu kanıtlıyor.

    Kendisine çıktığı yolda başarılar diliyorum.

   

   

   

YORUMLAR

  • 0 Yorum