Oğuz Özdem

Oğuz Özdem


GURUR VE KİBİR

12 Aralık 2018 - 13:11

                                        

     Türkçe ’de iki farklı konotasyona(birincil ve edebi anlama) sahip bu iki kelimeden kibir için TDK,  gururun negatif konotasyonu diyor. Pozitif olan gurur için özsaygı ya da öz güven, negatifi kibir için kendini beğenme büyüklenme şeklinde tanımlanıyor. 

    Kimi atasözlerini doğru bulmam. Söylenmiştir, ilk kez kullanıldığında bir sıkıntıdan kaynaklandığı için dile getirilmiştir ama bu onun doğru olduğu ve kullanılması gerektiği anlamına gelmez. “Bana değmeyen yılan bin yaşasın” örneğinde olduğu gibi.

   Gurur ve kibir de aynı cümle içinde kullanıldığında bana pek doğru gelmiyor. “Yahu helal olsun adamda ne gurur, ne kibir var.” Denildiğinde kibrinin olmaması tamam da gururunun olmamasını nasıl takdir ediyoruz ki.

   İnsanda gurur olmalı.

   Seninle gurur duyuyorum, gururum okşandı, gururumu ayaklar altına alamam, çok gururluyum derken yaşadığımız içsel sevinç tartışılır mı?

   Esasen iki zıt kişiliği aynı bünyede barındırmak, insanın naturasına ters. Yani bir insan hem gururlu hem kibirli olabilir mi? Olabilir. Fakat bakınız kibir ile ilgili birkaç ayet ve hadis örnekleyeyim mesele daha iyi anlaşılacaktır.

  “ Şüphesiz Allah, kibirlenen ve övünen kişileri sevmez.” Nisa-36

  “Yeryüzünde asla kibir ve azametle yürüme, çünkü sen asla yeri yaramazsın ve boyca da dağlara erişemezsin.” Isra 37

  “Hem insanlara karşı avurdunu şişirme(kibirlenme) ve yeryüzünde çalımla yürüme. Çünkü Allah, kuruntu edenlerin hiçbirini sevmez.” Lokman-18

 Allah “Ey iblis, O benim kudretimle yarattığıma secde etmene ne engel oldu? Kibirlenmek mi istedin? Sad-75

   Mümin suresi 56 ve Nuh suresi 7. Ayetler de benzer mealdedir.

  Ayrıca Peygamberimiz “İçinde zerrece kibir bulunan kimse asla cennete gidemez” Buyurmuşlardır ki benzer hadisler de hem sahabeler hem de din alimlerince çokça söylenmiştir.

   Hal böyle olunca insanın doğasında –olmaması gereken ama- negatif olarak bulunan kibir ve olması gereken gururu aynı cümle içinde iyi yapıyormuşuz gibi kullanmak son derece yanlıştır.

   Sonuç olarak insanda gurur olmalı, gurur yanlışa giden yolun bariyeridir, el frenidir, baskı balatasıdır. Gururu olan biri üç beş kuruşa tamah etmez. Yanlışa, etik olmayana, hatalıya, zararlıya karşı dik durmasını bilir.

   Kibir; başkalarına saygıyı, doğruyu görmeni, iyilerin sesini duymanı engeller. Ne oldum delisi yapar, tamahkâr yapar, saygıyı geçtik sevgiyi yok eder.

  Pozitif gururunuzun negatif kibrinize galebe gelmesi umuduyla…   

 

   

  

     

YORUMLAR

  • 0 Yorum