Oğuz Özdem

Oğuz Özdem


İYİ & KÖTÜ

24 Kasım 2018 - 12:39

   Bir insanın yüzüne bakarak bunu anlamanız mümkün mü?

   Sadede yani ana konuya, işin aslına gelmeden önce kısa bir hikâye anlatayım.

   Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük sanatçı ve dâhilerinden biri kuşkusuz Leonardo da Vinci’dir. Filozof, astronom, mimar, müzisyen, heykeltıraş, botanist, jeolog, yazar ve ressam.

   Bilinen ve dünyaca ünlü iki eseri Mona Lisa ve Son akşam yemeği tablolarıdır.

  Son akşam yemeği tablosunu Dük Ladovico Sforoza istemiş Leonardo’dan. Hristiyan inancına göre Hz. İsa’nın çarmıha gerilmeden önce havarileriyle yediği son yemekti.

   Yemekte Hz. İsa’yı ele veren havarisi Yahuda da vardı.

   1845 Yılında Leonardo bu tabloyu resmetmeye başladığında bir sorunla karşılaştı. “iyiyi”  İsa’nın bedeninde, “kötüyü”  de ona ihanet eden Yahuda’nın bedeninde tasvir edecekti ama model için bir iyi bir de kötü insan bulmalıydı.

   Resmi yarım bırakarak bu iki model insanı aramaya başladı. Bir gün bir koronun verdiği konseri izlerken koroda bulunanlardan birinin İsa’ya çok benzediğini far ketti ve onu model olması için atölyesine davet etti. Sayısız taslak ve eskiz çizdi. Aradan 3 yıl geçti tablo neredeyse bitmek üzereydi ama hala o kötü yüzü bulup Yahuda’yı resmedememişti. Santa Maria Della Groza Manastırının rahibi onu tabloyu bitirmesi için sıkıştırmaya başlamıştı.

    Günler süren aramalardan sonra nihayet bir gün paçavralar içinde, duvarın dibinde saçı sakalı birbirine karışmış, perişan vaziyette bir adam gördü ve aradığı yüzün bu olabileceğini düşünerek, yanındakilere adamı atölyesine getirmelerini istedi.

    Leonardo adama bakarak tabloyu resmetmeye başlamıştı ki o zamana kadar sarhoşluğun etkisinden kurtulamamış olan adam ayılmaya başlayınca karşısında duran resme bakarak  “ben bu resmi daha önce gördüm” diye bağırdı.

   Leonardo şaşırmıştı “Ne zaman?” diye sordu adam “Üç yıl önce elimde avcumda ne varsa kaybetmeden önce ki o sıralarda bir koroda şarkı söylüyordum, pek çok hayalim vardı ve bir ressam beni İsa’nın yüzü için modellik yapmamı istemişti”

    Brezilyalı ünlü yazar Paulo Coelho bu hikâyeyi böyle anlatıyor ve sonunda şunu ekliyor.

   “İyi ve Kötünün yüzü aynıdır. Her şey onunla ne zaman karşılaştığınıza bağlı”

     Ne dersiniz doğru değil mi?

    Önceleri aranızdan su sızmayan dostunuzla bir gün gelip gerçek yüzünü gördüğünüzdeki hayal kırıklıklarını hatırlayın, yüzünüze gülen kişilerin gerçek yüzünü gördüğünüzdeki şaşkınlığınızı hatırlayın, dost bildiklerinizin kazıklarını, yemin billah ederek anlattıklarının gerçekte yalan olduğunu anladığınızdaki düş kırıklığınızı hatırlayın, sempatik davranışlarının altında gerçekte nasıl bir yalancı olduğunu anladığınızdaki halinizi düşünün.

   Sonuçta elimizde iki maske var; ilki işimiz bitene kadar taktığımız, ikincisi sonrasında taktığımız.

   Velhasıl iyi de kötü de aynı kişidir. Sadece hangi maskeyi ne zaman taktığını bilin yeter.

   

   

   

YORUMLAR

  • 0 Yorum