Oğuz Özdem

Oğuz Özdem


ARANIYOR -8-

20 Kasım 2018 - 21:18

                                                     

   Değerli okuyucularım, bu yazı dizim yayına girdiği andan beri sizlerden hem olumlu hem de olumsuz eleştiriler aldım hepsinden gerekli çıkarımlarımı yaptım herkese teşekkürler.

   Bu bölümde yine çok değerli bir dostuma ve onun düşüncelerine yer vermek istiyorum. MHP Nevşehir belediye başkanı aday adayı Mustafa Yıldıran.

   “1966 Gülşehir doğumluyum ama 1990 yılından beri Nevşehir’de esnaflık yapıyorum, işim gereği girmediğim sokak, tanımadığım mahalle, görüşmediğim insan kalmamıştır. Esasen tüm şehri bildiniz mi sorunlarını da çok yakinen tanıyorsunuz ve kimi sıkıntılar yıllar yılı konuşulup da hala çözüm bulunamamışsa bu duyarlı insanlara dert oluyor.” Diye başladığımız sohbetin hemen tamamı Nevşehir ve Nevşehir’in sıkıntıları oldu.

    “Bu çözümlenmemiş sorunlar mı yoksa Nevşehir’e sunacağınız yeni projeler mi sizi belediye başkan adaylığına yöneltti?” dediğimde.

    “Hocam siz beni tanıyorsunuz ve bir gazeteci olarak değerli seçmenlerin de tanıması yönünde böyle önemli bir çalışma yapıyorsunuz izninizle nedenini biraz detaylı da olsa anlatmak isterim ki herkes işin aslını tam olarak anlasın.”

   “Ben Ankara Üniversitesi teknik ressamlık bölümünü bitirdim. Meselelere teknik gözle baktığınıza pek çok yanlışlıkları görebiliyorsunuz. 1986 yılında Kastamonu’da ilk Ocağımızı açtığımız günden bu yana MHP teşkilatı içerisinde yer aldım ve her kademede görev yaptım. Bu anlamda teşkilatçılığı, yapılanmayı, görev ve sorumlulukların paylaşılmasını da iyi bilirim.  Daha önce de söz ettiği gibi yaklaşık yirmi yıldır bu ilde esnaflık yaparım ve hemen herkesle temasımız olmuştur ve hemen herkesin yaşadığı yeri ve bu yerle ilgili sorunları, geleceğe yönelik istek ve taleplerini de biliyorum.

    İşte beni aday adaylık sürecine getiren şey tam da sizin bahsettiğiniz geçmişin derdi geleceğin kaygısıdır. 

   Eğer bu memleketi seviyorsanız bir olumsuzluk gördüğünüzde mecburen hayıflanıyorsunuz, bana ne diyemiyorsunuz, kayıtsız kalamıyorsunuz. En basiti örneğini vereyim taa Yalçın Demir zamanında baş gösteren su sorunu hala konuşulmaya devam ediliyor. Seçim zamanı yaklaştığında oy almak düşüncesiyle bu mesele gündeme geliyor sonra da önceliğiniz bu olmaktan çıkıp başka şeyler oluyorsa işte bu bana ve benim gibi düşünen herkese dert oluyor. Su meselesi Nevşehir’in en önemli sorunudur ve derhal çözüme kavuşmalıdır aksi taktirde bizi çok büyük sıkıntılar beklemektedir. Kale mahallesi ve çevresi hiç hesapta yokken sorunumuz oluverdi. Öyle ya da böyle bu sorunun çözülmesi gerekmiyor mu?  Kentsel dönüşüm adıyla başlatılan çalışma nedeniyle Nevşehir’in neredeyse yarısı çok kötü durumda, Meteris’ten sanayiye, Göre yolundan Galericiler sitesine kadar her yer ne durumda biliyorsunuz, bu sorunun derhal çözümü gerekmiyor mu? Yılardır sürüncemede kaldı.” Bu örnekleri çoğaltmak mümkün ama son bir şey daha söyleyeyim bu noktada. Bakınız Külliye. İki yılda bitecekti ama ne oldu? Hala ne zaman biteceği dahi belli değil çünkü maddi sıkıntılar var. Orasının da gündemimizden çıkması ve bir an önce bitirilmesi gerekiyor.

    Nevşehir’in geleceğini ilgilendiren projelere yer vermemiz gerekiyor. Bir yandan geçmişteki sorunların halli ile uğraşacağız ama diğer yandan çocuklarımızın emaneti geleceği de ihmal edemeyiz. Bu amaçla Nevşehir’in önün açacak çok büyük projelerimiz var.”

   “Bütün bunlar çok güzel de, bunları diğer adaylar da dile getiriyor. Peki, ben de dahil size oy verebilmemiz için bana üç neden söyleyebilir misiniz?” dediğimde;

   “İlk olarak şunu söyleyeyim ki Nevşehir’in tamamının röntgenini çekmiş ve geçmiş gelecek tüm meselelerinin teşhisini koymuş bir olarak bu yola çıkıyorum, sonra herkesi önemseyen ve bu amaçla da Halk Meclisi adını verdiğim bir oluşumu hayata geçireceğim ki bunun içerisinde ayırım yapmaksızın her kesimden insan olacak ve belediye meclisi kadar öneme haiz olacak ve elbette ötekileştirmeyen, kucaklayan, herkesle barışık bir belediyedir hedefim.”

    “Bunlara ilaveten şu üç şeyi de hedefime koydum belediye fiziki, sosyal ve kültürel alanda fark edilir bir görünüm içinde olacak.”

     Tüm bu düşüncelerini hayata geçirebilmesi için çıktığı bu yolda Mustafa Yıldıran’a başarılar diliyorum.   

 

         

YORUMLAR

  • 0 Yorum