Hacı Ahmet Ünlü

Hacı Ahmet Ünlü

Dini Bilgiler

Millet-i İbrâhim

15 Eylül 2018 - 15:22

Bizleri tüm Rasûllerin ortak dini olan ve Allah’ın huzurunda ondan başka bir dinin kabul edilmeyeceği İslam’a hidayet eden Allah’a sonsuz hamd olsun. Salât ve selam, İslam dininin mihenk taşı ve son halkası olan Muhammed Mustafa’ya, onun pak ailesine ve ashabının üzerine olsun.

Kim iyilik yaparak kendini Allah`a teslim ederse, şüphesiz en sağlam kulpa tutunmuştur. İşlerin sonu ancak Allah`a varır.

 

Ey insanlar! Doğrusu biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık. Ve birbirinizle tanışmanız için sizi kavimlere ve kabilelere ayırdık. Muhakkak ki Allah yanında en değerli olanınız, O’ndan en çok korkanınızdır. Şüphesiz Allah bilendir, her şeyden haberdardır.” (Hucurat 49/13)

 

Henüz çocuklar yaşımızda hocalarımız, âile büyüklerimiz bizlere kimi bilinmesi gereken dînî bilgiler verirken soru-cevap şeklinde şu bilgileri de vermişlerdi:  Dinin nedir? İSLAM.  Kitabın? Kur’ân,  Kimin nesebindensin? Hazret-i Adem’in nesebindenim.  Kimin milletindensin? Haz. İbrahim’in milletindenim.  Kimin ümmetindensin? Haz. Muhammed-Mustafa’nın ümmetindenim.  NE DEMEK MİLLET-İ İBRAHİM’DEN OLMAK: “(Yahudiler ve hıristiyanlar müslümanlara) Yahudi ya da hıristiyan olun ki doru yolu bulasınız, dediler. De ki; Hayır! Biz, hanif olan İbrahim’in dinine uyarız. O, müşriklerden değildi.(Bakara 2/135)

 

Ömer  b.  Abdilaziz  رحمهالله تعالى şöyle  demiştir:

“Rasulullah  sallallahu  aleyhi  ve sellem  sünnetler  koydu.  Ondan  sonraki  idareciler  de  sünnetler  koydular.  Bunlara tutunmak,  Allah’ın  kitabına  tabi  olmaktır,  Allah’a  itaati  mükemmelleştirmektir,  Allah’ın dininde  kuvvettir.  İnsanlardan  hiçbiri  onu  bozamaz,  değiştiremez  ve  ona  aykırı  bir   görüşte  bulunamaz.  Onun  yolunda  giden  hidayet  bulmuştur.  Ondan  yardım  isteyen yardım  görür.  Kim  de  onu  terk  ederek  müminlerin  yolundan  başkasına  uyarsa  Allah  onu döndüğü  yerde  bırakır  ve cehenemme  sokar.  O  ne  kötü  bir  dönüş  yeridir.”

Hilyetu’l-Evliya (6/324)

Ey iman edenler, size hayat verecek şeylere sizi çağırdığı zaman, Allah’a ve Resûlü’ne icabet edin. Ve bilin ki muhakkak Allah, kişi ile kalbi arasına girer ve siz gerçekten O’na götürülüp toplanacaksınız.” (Enfal Suresi, 24)

 

Hak ilah kendisinden başka hiçbir ilah bulunmayan O’dur. O’nun dışındaki bütün mabudlar batıldır. Yalnızca yüce Allah’a ibadet edilmeli, O’na boyun eğilmeli, mutlak olarak sadece O’na itaat olunmalıdır.

 

Kim olursa olsun, kimse O’na ortak koşmamalıdır. Namaz, oruç, zekat, hac, dua, istiane (yardım dilemek), adak, zebh (eti yenir hayvan kesmek), sevgi ve buna benzer zahir ve batın (açık ve gizli) ibadet türlerinden hiç bir şeyin O’ndan başkası için yapılmamasıdır.

  

Yüce Allah şöyle buyurmaktadır:

”Yalnız sana ibadet eder, yalnız senden yardım dileriz.”(Fatiha 5)

(En’am Suresi /Ayet  79)

Bismillahirrahmanirrahim

Gerçek şu ki, ben bir muvahhid olarak yüzümü gökleri ve yeri yaratana çevirdim. Ve ben müşriklerden değilim.”

Resulullah (s.a.v): “Allah nezdinde tövbe eden mümin erkek ve kadından daha sevimli bir şey yoktur.”

Rabbim bizleride muvahhid’lerden ve Tövbe edenlerden eylesin inşallah

( Allahumme Amin )

 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Ferhat yucel
  1 yıl önce
  Rabbim Razı Olsun Kardeşim
 • Mustafa Görmez
  1 yıl önce
  (En’am Suresi /Ayet 79)rnBismillahirrahmanirrahimrnGerçek şu ki, ben bir muvahhid olarak yüzümü gökleri ve yeri yaratana çevirdim. Ve ben müşriklerden değilim.”