Erdal Kesici

Erdal Kesici

Nevşehir'de Neler Oluyor ?

HİÇ'e Anlam Yüklemek

06 Ekim 2017 - 10:51

Ne demiş Konfüçyüs “ Elmas yontulmadan, İnsan yanılmadan mükemmelleşemez” çok doğru ve yerinde bir söz.

 

Biz bu kısa hayatımızda kime ne değerler verdik, kimler için ne yaptık, karşılığında gördüğümüz sadece ihanet oldu. Birazda bizden kaynaklandı verdiğimiz değer ağır geldi, kaldıramadı hatta taşıyamadı ne gördüğü değeri nede bulunduğu makamı.

 

Adam olmak ya da olmamak onun elinde aslına bakarsanız. Yine güzel bir söz var “Geçmişini bilmeyen bugününü anlayamaz ve yarınını kuramaz.” Bakılırsa arkadaş ne dününü hatırlıyor nede yarını ile planları var. Almış eline bir yetki ağam aşağı paşam yukarı hava atıyor. Dün neydin ki bugün bundan sonra ne olacaksın.

 

Sözüm sana takım elbiseli kravatlı arkadaş daha düne kadar emanet aldığın takım elbise ile toplantılara katılırken “ Böyle giyinmekten nefret ediyorum” derken anlaşılan gece bile yatağa takım elbise ile giriyorsun Galiba, Herhâlde,Zannedersem. Sende haklısın daha düne kadar kendine yer edinmeye çalışıyordun bu yolda da kendine kader arkadaşları arıyordun ne çabuk unuttun o kader arkadaşlarını şimdi onlara alaycı ve bilmiş bir şekilde yukardan bakıyorsun.

 

Suç sende değil senin bu tavrını zamanında göremeyen bizlerde lakin helal olsun iyi oynadın adamlık rolünü Yeşilçam’da başrol verilse Almanya filim festivalinden büyük Ayı Ödülünü alırsın en iyi Baş rol oyuncusu olarak.

 

İnsanların toplumdaki yeri ve önemi zengin, yoksul, makam ve mertebesi ile ölçülemez. Zenginliğin değer katmadığı yerde, yoksulluk nasıl değer düşürebilir ki?

 

İş hayatına gelince: Makam-mevkii sahibi olmak adaletin, sadakatin ve merhametin elden düşürülmesi demek olmamalı. Oradaki insanların midesi değil; gönlü geniş olacak. Utanmayı bilecek.

 

 

Arın, edebin yalnızca insanlara mahsus meziyetler olduğunu asla aklından çıkarmayacak. Hele hele erkeklik kisvesine bezenip, kendisine her şeyin mubah olduğu yanlışına hiç düşmeyecek. Öyle beylik laflarla da tanıtmayacak kendini. İcraatlarıyla var olacak. Elindeki tokmakla güçlü olduğunu düşünmeyecek.

 

 

Takım elbise, kravat, cilalı ayakkabılar da değer katmıyor adam olmayana. “ Zirvede Kartallarda bulunur, yılanlarda. Ancak birisi oraya süzülerek, diğeri ise sürünerek gelmiştir. Önemli olan Nereye gelmiş olduğunuzdan çok, nerden ve nasıl Geldiğinizdir” C. Şahabettin’in güzel bir sözü ile bir kez daha hatırlatmak istedim Adam olmayıp ’ta, Adam Kılığına girmiş olanlar. Saygılarımla..

YORUMLAR

  • 0 Yorum