Can Taşkın

Can Taşkın

Gazeteci Gözüyle

Ünver Neden İstifa Etti ? Seçimde Kim Belediye Başkanı Olur !

28 Ağustos 2018 - 11:58 - Güncelleme: 28 Ağustos 2018 - 12:19

Değerli okurlar; Üç dönemdir Nevşehir gibi bir şehrin Belediye Başkanlığını yürüten Hasan Ünver neden istifa etti?

Aslında yıllar Hasan Başkandan çok şey götürmüştü.

Yormuştu.

Yorulmuştu.

Tam emekliliğinin tadını çıkaracağı zaman geliyor derken, pat milletvekilliği aday adaylığını açıkladı.

Şimdi… Kıymetli okurlar.

İnsanların söylemleri kadar hareketleri, jestleri ve mimikleri de onların iç dünyaları hakkında büyük tüyolar verir dışarı.

Hele konu siyasetçiler olunca bu jest ve mimikler iki kat daha fazla önem taşır.

İstifa ederek Nevşehir AK Parti’de Milletvekili aday adayı olacağını açıkladığı basın toplantısına Nevşehir Belediyesindeki kaynaklarımdan öğrendiğim kadarıyla aman CAN TAŞKIN’ı ÇAĞIRMAYIN talimatı almışlar. Neden CT öcümü yoksa senin istediğin şekilde sorular sormaz mı ? Hal böyle olunca da ben düzenlediği programa gitmedim. Böyle olunca da Nevşehirlilerin merak ettiği kale mahallesinde çıkan asayı kime verdiniz diye soramadım. Nevşehir Kütüphanesindeki tarihi eserler nerede diyemedim ? Kale mahallesindeki çıkan tarihi eserleri nerede sergileyeceğiz ? Nevşehir Külliyesi inşaatı ne zaman biter ? Toplanan paralar ne oldu ? Sizden sonra Belediyede operasyon olur mu ? vesaire vesaire.... 

 

Ama, orada verilen açıklamaları sosyal medyada canlı yayın yapan kişilerin yayınlarını  ekranı büyüterek canlı olarak izledim. Hatta o yayını kaydettim ilerde lazım olur diye..  Bu gün yeniden izledim… Üzüldüm aslında HASAN PAŞA diye şehre nam salmış bir şahşiyet sırf parti görevden almasın diye milletvekili yapmacağız ama onu bahane ederek istifa et talimatıyla İSTİFA ediyor. 16 yıldır neler neler yaptığı makam koltuğunu bir çırpıda bırakıyor. 9 ay daha başkanlık yapacak belki de…. VAZ GEÇİYOR.

 

KOSKACA HASAN PAŞA gidiyor 16 YILDIR HÜKÜMDARLIK BİTİYOR aman Can Nevşehir demek Hasan Ünver diyenler iyi geçin onla diyenler sosyal medyada GİTTİDE KURTULDUK dercesine paylaşımları patlatıyor sonra mı tabiki Nevşehir'in müzmin hastalığı düşenin hemen yanında biten bazı tipler hemen HASAN PAŞA'yı üzüldüm diyerek bağ evlerinde ağıtlar türküler yakılıp dinleniyor ! Biz yanındayız diyor adeta....

 

Markette en gözde bir ürünün satışı sırasında yanına yaklaşamayan müşteri tipleri vardır. O tipler gibi son kullanması dolmuş ürünleri en çok kullanır. Nevşehir'de bu son kullanması bitti merakı çok fazla her sektörde........

Ha bu arada Nevşehir'de Televizyon olmayınca sosyal medya canlı olarak İSTİFA AÇIKLAMA videosun yeniden izlerken de HASAN PAŞA’nın en ufak bir hareketini kaçırmamaya çalışarak notlarımı aldım.

Onlardan bir kaçını sizinle paylaşmak istiyorum.

 

İzlenim 1-

Eski programlarında birçok kez takip ettiğim ve jest ve mimiklerine aşina olduğum Hasan Ünver, açıklamasını göz temasından kaçınarak yaptı.

 

Halbuki daha önceki programlarında ve açıklamalarında göz temasına azami olarak dikkat eder, konuşmasını dinleyicilerin gözünün içine baka baka yapardı.

 

İzlenim 2-

Sayın Ünver’in gözleri konuşma boyunca sürekli yerlerde bir şeyler aradı.

Halbuki daha önceki konuşmalarında bakışları omuz hizasından aşağı düşmezdi.

Her döneminde her basın açıklamasında yanında olan Nevşehir AK Parti Teşkilatında yanında yoktu belkide gözleri onları aradı.

İzlenim 3-

Yorgunluğu gözlerinden besbelli olan Ünver anlaşılan o ki uykusuz bir gece geçirmiş ve omuzları çökmüştü.

 

İzlenim 4-

Daha önce bu konuda Sayın Ünver iyi ser verip sır vermemiş doğrusu.

Zira böyle konular kulislerde birkaç hafta öncesinden konuşulmaya başlanır. Ama tamamen sürpriz oldu bu.

Bundan yola çıkacak olursak, Ünver’in bu konuyu ya kimseyle paylaşmadığına ya da alelacele alınan bir karar olduğuna varılabilir. 

Son  izlenim

Birde videoda izlediğim kadarıyla hak helal etme durumu var EY HASAN ÜNVER sana kim hakkını helal edecek soruyorum... Hadi sen bir kişi hariç herkese hakkını helal ettin. 

 

Bir de siyasi teamüller açısından bakılacak olursa, belediye başkanlarının, hele hele ki üç dönemdir bu görevi yürütenlerin, milletvekilli aday adayı olmaları için görevlerinden istifa etmeleri pek alışılagelmiş bir durum değildir.

 

Şunu da kimse söylemesin lütfen ‘Üç dönemini dolduran Ünver siyaseti bırakmak istemedi’ diye.

 

Zira bu yılların siyasetçisi Ünver için çok basit bir çıkarım olur.

 

Vesaire vesaire….

*

Şimdi.

Gizemli gazetecilik anlayışı ihtiyacınızı bir nebze olsun giderdiğimi düşünerek gerçeklere dönelim.

 

Bu hüsnü kuruntularımı bir köşeye bırakacak olursak, Başkan Ünver gerçekten neden istifa etti?

 

Bunun cevabını tabi ki ben verecek değilim.

 

Ama ‘Siyaset hayatına böyle devam etmek istiyordur belki. Hizmet etmeye böyle devam edecektir kim bilir’ gibi boş sözlere de kimse inandıramaz beni.

 

Hasan Ünver’in bu hamlesi, kim ne derse desin, Nevşehir siyasetindeki taşları yerinden oynatmayacak.

 

Yerinden oynayacak tek şey bazı kişilerin yer değişikliği olacak o kadar.

 

Kim ne derse desin

 

Sevilsin ya da sevilmesin.

 

Hasan Ünver Nevşehir’de pek çok insana pek çok şey kazandırdı. Mal sahibi yaptı, mülk sahibi yaptı. Hatta bir çoğunu çift hanım sahibi yaptı....... Örnek alınan bir başkan oldu.....

 

Giderayak bile bir şeyler yapmaya çalıştı.

 

Ama en başta dediğim gibi Ünver, koca bir siyaset yorgunu.

 

Milletvekilliği aday adaylığı için istifa etmesi beklenmedik bir hamle.

 

Nevşehir Belediye Başkanlık koltuğu boş mu kalır tabiî ki yerine biri seçilir ve seçildi de Atilla Seçen , inanın Nevşehir Belediyesinin servis ettiği haberleri sitelerimize girerken söyle bakıyorum. Hasan Ünver kent için hiç çalışmamış…. Atilla Seçen’in 2 ayda yaptığını Hasan Ünver 16 yıldır yapmamış gibi…. Yollar , halkla kucaklaşma, esnaflar ile mesafeleri kısaltma daha bir çoğunu sayabilirsiniz.

 

Ha… Şimdi merakla boş ver geçici olanı ilerde kim NEVŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI olur derseniz daha şimdiden cevap veririm size……

 

Nevşehir Belediye başkanımız kim mi olur?

 

Ya herkesin aklındaki kişi yerine vekaleten atanan Atilla Seçen devam eder.

 

Ya da herkesin aklındaki baş harfi R olan kişi olur.

 

Ama ne olursa olsun Kulliyenin aklındaki kişi olur. Hadi kalın sağlıcakla……

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum