Can Taşkın

Can Taşkın

Gazeteci Gözüyle

Ölüm Var Beyler

12 Eylül 2018 - 12:30 - Güncelleme: 12 Eylül 2018 - 12:46

Nevşehir’de hayat , hayatın gerçekleri düşünmeden devam edenlerin çoğunluğu ve her şeye burnunu sokan takla güvercini koltuk düşkünü insanların istediği gibi devam ediyor.

 

Ha birde Korksun benden diyenler var... Kendi hamuduyla götürürken kimseden korkmayan kişiler bunlar... 

 

Birde kişileri birbirine düşürüp sonra teker teker saran akıl tutulması içinde biz seni biliriz sen iyi adamsın diyenler varki onlar daha tehlikeli inanın...... Tabiî ki bu kişilere Ölüm Var beyler ! diyen biri çıkana kadar…..

 

Hayat böyle, bir varsın bir yoksun…

Sanki

Bana hiç gelmez diyorsun,

Ama

Bir bakıyorsun musalla taşındasın ve ‘Nasıl bilirdiniz?’ diye sorulmaktasın.

Sevdiğim bir akrabamı aniden bu akşam kaybettik gece uyku tutmadığından bir yazı kaleme almak istedim. Halamın kocası olan ve benim gazetecilik yapmamam konusunda en çok çapa gösteren bu adamları düzeltemezsin diyen Enişte den çok abim olan Erkut Sipahioğlu gencecik yaşta kalp krizinden kaybettik. 

 

Bir çok insan ÖLÜM bana gelmez diyor,

Ama

Geliyor işte!

Ölüm denilen gerçek; genç ihtiyar, mevki makam, zengin fakir tanımıyor.

Yani

Birbirimizin kıymetini, sağlığımızda bilelim, Yunus’un deyimi ile sevelim, sevilelim.

***

Erkut abime Allah rahmet eylesin mekânı da cennet olsun inşallah.

 

 

Herkesin bildiği bir kıssadır: Hz. Ömer, halifeliği devraldıktan sonra parayla bir adam tutmuş ve her gün kendisine ölümü hatırlatmasını istemişti. Adamın tek görevi her gün halifenin yanına giderek, “Ölüm var ya Ömer, Allah’tan kork” demekti. Şayet belediye başkanı olsaydım, ben de bir personelimi görevlendirir ve “Her gün gel ve bana ölümü hatırlat” derdim. Ölümü hatırlat ki milletin parasını boş işlere harcamayayım, tüyü bitmemiş yetim hakkı yemeyeyim. Ölümü hatırlat ki işi ehline vereyim, kimseye taşıyamayacağı yükleri yüklemeyeyim. Ölümü hatırlat ki milletin emanetini en iyi şekilde taşıyayım, şehrime hizmetin en güzelini vereyim. Ölümü hatırlat ki eşi dostu kayırmayayım, kimseye haksızlık etmeyeyim, yönetimimde adil olayım. Bana ölümü hatırlat ki musluğun başında değil de ateşin başında görev yaptığımı unutmayayım. En ufak bir kusurumda ateşin beni yakacağını bileyim.
 

 

Siyasette ister milletvekili olsun ister bir siyasi parti başkanı yada insanların kaderleri ile uğraşan bir yönetici benden size bir tavsiyedir: Siz de tutun böyle bir adam! Sizi zafer sarhoşluğundan kurtarır, ince eleyip sık dokumanızı sağlar. Ve özellikle tembih edin ki en keyifli anınızda gelsin o adam yanınıza. Gelsin ve de “Ölüm var başkanım, Allah’tan korkun” desin.

 


Bundan gayrısı sizin bileceğiniz iş…

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum