Can Taşkın

Can Taşkın

Gazeteci Gözüyle

Nevşehir'de İŞKUR ve TYP Kuraları

27 Eylül 2018 - 15:57

Nevşehir ilinde her seçim öncesi ve sonrası İŞKUR Müdürlüğü tarafından toplum yararına bir proje ile çalışmalar yapılır peki hiç merak edeniniz olur mu bu proje nedir ? Nasıl işe alım olur ? İşe girenler neler yapar ?

 

Bu hafta da bu konuya göre değinelim ancak değinmeden öncede bir şeyler konusunda okuyucularımızı , takipçilerimizi uyarılarda bulunmak istiyoruz. Uyarıda demesek bilgilendirme desek daha doğru belki de… Öyle okuyucularımız var ki aslında her kes her şeyi biliyor diyesimiz geliyor….

 

Öncelikle CT Haberin tek kişi tarafından yönetildiğini yada sadece bir kişinin haber yazdığını düşünenler olur… Editörlerimiz ile sizlere daha iyi hizmet vermek için bir kişi değil bir den çok kişi ekip ile sizlere hizmet vermekteyiz. Haberlerimizde sadece başlıklara takılmamak gerektiğini de belirtmek gerekiyor. Mutlaka haberlerimizi ve köşe yazılarımızı en ince ayrıntısına kadar okumakta fayda olacağını bilinmesini isteriz. Birde en önemlisi sizler bir siyasi partiye mensup kişiler olabilirsiniz ancak başta ben olmak üzere bir gazeteciyi bir siyasi partinin mensubu olmadığımızı dikkate almanız gerekmektedir. Gazeteciler siyaset üstü kişilerdir. Yada söyle diyeyim ben öyleyim……

 

HDP haricinde tüm siyasi parti ile diyalogum olduğunu da belirtmek isterim…

 

GELELİM ESAS KONUYA ; Toplum Yararına Program (TYP) Nedir ?

 

İşsizliğin yoğun olduğu dönemlerde veya yerlerde doğrudan veya yüklenici eli ile toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi yoluyla özellikle istihdamında zorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek işgücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bunlara geçici gelir desteği sağlamak amacıyla İŞKUR tarafından uygulanan programlardır.

 

Evet Devletimizin düşünce olarak ortaya koyduğu güzel bir proje. Devletin toplumu düşünerek yürürlüğe koymuş olduğu bu proje ne kadar faydalı olabilmekte?

 

Bu proje kapsamında insanımıza sadece gelir temin ettirmek amaçlı olduğunu ve bu projenin yeterince proğramlı bir şekilde uygulandığını düşünmemekteyim.

 

Bu proje kapsamındaki çalıştırılan vatandaşlarımız tamam kura yöntemi ile belirlenmekte bunda sıkıntının olmadığını adil bir şekilde işe başladıklarını görmekteyiz.

 

Fakat bundan sonraki süreçte kurumların ne kadar kişiye ihtiyaç duydukları ve bu kişilerin toplum yararına, çalışma alışkanlığı kazanmaları adına, istihdam edilme şekillerinin ciddi ve titiz bir şekilde araştırılarak yerleştirilmedikleri görülmektedir.

 

Kamuda Kadrolu olarak çalışan personellerin tamamen görevlerini ihmal ederek bu insanların üzerine bıraktıkları görülmektedir.Bir iş yerine özellikle devlet kurumlarına ihtiyacından fazlasının gönderilerek yığılmaların olduğu, öğrenme ve uyumları adına, üretme adına bir fayda elde etmedikleri ortadadır.

 

Nevşehir’de özel sektörde hizmet veren bazı firmalar ciddi şekilde kendilerine gönderilen bu arkadaşlara iş öğretmekte ve bu proje bitiminde kendi işyerlerinde istihdam edeceklerini söylemektedirler.

 

Bu projenin asıl amacı bu olmalıdır.Alındıkları süreden itibaren ne olursa olsun bir şeyler öğrenmeli kendilerini geliştirmeli üretime dayalı bir şeylerin içerisine dahil edilmelidirler.

Aldıkları maaşlar devletin ,milletin kesesinden çıkmaktadır.

 

Bu maaşlarında ciddi olarak devlete bir getirisi olmalı.Yoksa ben maaşımı alıyım yatıyım sabahtan akşama kadar bir şey öğrenmeyeyim diye düşünürlerse ve bu düşünceye sevk edecek tutumda bulundurulursa yazık edilmiş olur.Bu projenin özel işletmelerde daha iyi hayat bulacağına inanıyorum.

 

Nevşehir İŞKUR Müdürlüğü hakkında bir çok belediye başkanı bize neden işçi vermiyor diye siyasi parti ayrımı yapılıyor diye de söylemlerde bulunmaktadır. Nevşehir ve ilçelerinde yaşayan herkesin bir biriyle eşit olduğunu da unutmamak gerekmektedir.

 

Geçtiğimiz günlerde yaptığımız bir haber ile İŞKUR’dan TYP ile giren kişilerin başka yerlerde çalıştırıldığını, hiç işe gitmeyenler olduğu yada bir kuruma başvuru yapmasına rağmen başka bir kurumda iş verildiğini belirtmiştik. Bu konuda biz gazeteciler olmak üzere gördüklerimizi yazmak kamu adına bizim işimizdir. Ancak bilinmesi gerekirki gazeteciler olarak bizler yargılayan, ceza veren veya ödüllendirilen kişiler değiliz. Bizler kamuya bilgilendirme yapmak 5 N 1 K kuralı çerçevesinde değerlendirmede bulunmaktadır.

 

Peki nedir bu 5 N Bir K ;

 

5N 1K bir gazetecilik terimidir. Haberin 6 temel unsurunun kısa adıdır.

Nedir bu unsurlar:

Ne?

Ne zaman?

Nerede?

Nasıl?

Neden?

Kim?

 

Birde “Nereden?” sorusu eklenmiş 6N 1K olmuştur.  Tabiki bu terim sadece gazetecilikte kullanılmamaktadır. Yaşamın her alanında kullanılmaktadır.

 

Uçan balon misali alıp göklere çıkmayalım....   Kalın sağlıcakla

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Kamil Soğancıer
    1 yıl önce
    Çok güzel bir konuya deģinmişsin, sana katılıyor halkı bu konuda aydınlattığın ilgili Kurumları da uyarman yerinde olmuş kolay gelsin yayın hayatınızda başarılar dilerim.