Can Taşkın

Can Taşkın

Gazeteci Gözüyle

Kurban Bayramınız Kutlu Olsun Gazetecilik Zor be...

22 Ağustos 2018 - 02:33

Öncelikle herkesin Kurban Bayramını en içten dileklerimle kutlarım.

Hayat; bayram seyran acı tatlı olaylarla süregelen, kimi zaman gülüp, kimi zaman gözyaşlarına boğulduğumuz bir yalandan ibarettir.

 

Son dönemde ülkenin başına gelen olayları da göz önünde bulundurarak bazı konuları konuşmanın vaktidir. Yaşadığımız Nevşehirde talihsiz olaylar vuku bulurken basının önemine dikkat çeken bazı isimler de bu aralar peydah oldu.

 

Yerel basının ne olduğunu daha kavrayamamış ve hala birilerinin oyuncağı para verince her şeyi yaptırabileceğine inanan insanlara uyarıdır bu yazı. Bak kardeşim herkesin bir fiyatı yoktur. Kiminin haysiyeti onuru iş ahlakı vardır. Bu bakış açınızı değiştirmeden bir karış yol gidemezsiniz. Kullanmaya çalıştığınız her insan her meta bir gün mutlaka size döner. Bu konuya bugüne kadar sohbetlerde değinsek de bazı eleştiriler buraya yazmamı gerektirdi.

Bir çok olayda basını laf atan bu kendini bilmez kişileredir sözüm ; Gazetecilik dışarıdan gördüğünüz gibi ticari boyutu en son sırada yer alan fedakarlık isteyen zor bir meslektir.

Gecen gündüzün ve özelin yoktur. Her gördüğün haber her görmediğin yok denebilecek bir sektör değildir. Kamu yararı diye bir kelime mevcuttur. Bunu biraz açarsak dünyada yaşayan insan sayısı kadar farklı kamu yararı görürsünüz. Bu arada devreye vicdan ve mesleğe saygı gelir. Daha düne kadar gazeteleri sadece dağıtılan bir broşür veya internette öylesine yazı gibi görenler bir iki haber nedeniyle basına olmadık eleştirilerde bulundular.

Bakın yerel gazetecilik farklıdır. Herkes birbirini tanır ve herkes birbiriyle tartışıp barışabilir. Dolayısıyla burada şahsımca birinin kötü gününü birilerinin primi haline getirmek benim kitabımda yok.

Geçenlerde maske arkasına saklanmış bir tweeter hesabında daha kendi kimliğini ortaya koyamamış kimliksiz, karaktersiz neyi digi belirsiz bir gevşek gazetecileri ve şahsımın para alarak haber yapmakla suçluyor. Bizim meslegimiz esnaflığa benzemez ancak esnaf gibidir kiramız ,vergimiz , telefon ve internet masrafı gibi giderlerimiz vardır. Bunları ve evimize üzerine basarak söylüyorum helal lokma götürmeniz gerekir. Gazetecilik mesleginde kazanç kalemleri vardır. Bunlar bayram mesajlari , seçim tanıtımları ve reklam gibi gelirler vardır. Bu gelirler dışından hiv bir gazeteci bir kişiye şantajla yada montajla para almaz almamalıdır. Dedim ya helal lokma ancak ülke öyle bir hal almış ki gazeteciler hep para ile haber yapar sanar birde  bazı geri zekalılar haberleri hep birileri yazdırır sanar. 

Gazeteciler Nevşehirde bir çok meslekten sahiplerinden daha onurlu ve omurgalidır. Bazı insanlar gibi  sahte ve satlık degillerdir. 

 

Daha önce yaşanmış ve yine Nevşehir veya ilçelerini sıkıntılı bir yer gibi gösterecek birçok sizin değiminizle haberi de görmedim. Detay isterseniz veririm. Bu bizim birilerinden çekindiğimiz yok efendim kendi çıkarlarını düşünüyorlar gibi iddialarınızın tam aksine, duruşla alakalıdır.

 

Önce haber okuyun, insanları ve yaşadığınız şehri sahiplenin ve sonra hakim olduğunuz konuları eleştirin.

Özetle kendi eksiklerini başkalarının yaşadığı sıkıntılar üzerinden kapatmaya çalışanların bu çabası benim haber sitemde işe yaramaz. Sen kendini düzelt eğri bulur belasını.

 

Prim yaptırmam. Başka bir açıyı da gündeme getireyim. Belediye meclisinde ve muhalefet partilisinden iki kelime etmeyen bugüne kadar kamu yararı diye bir olaydan haberdar olmayan insanların çıkıp da bunu yazmadınız naraları beni güldürüyor.

Basına sustu diyenlerin bugüne kadar hiç konuşmadığını gazetelerde veya haber sitelerinde  bir tane basın açıklaması olmayan siyasilerin sadece makam meşgul ettiğini Nevşehir’de görüyor.

Haber yapmadığımız konusundaki eleştirileri tamamen kabul ediyorum. Eksiğimizdir ama bu sadece düşünce farklılığından, bakış farklılığındandır.

Her gazetenin veya haber sitesinin bir yayın çizgisi vardır, bizim çizgimiz de tartışma, çatışma, şiddet, ahlaka aykırı olaylar, kötü şeylere özendirici haberleri elimizden geldiğince yer vermiyoruz ve vermeyeceğiz.

Benim için kamu yararı birkaç kişinin kavgası değil, başarılı projelerin hayat bulmasıdır. Bu kapsamda basını eleştiren ve bizim bakış açımızı bilenlerin yanımızda olması yeterlidir. Tekrar ediyorum. Kendi bakış açılarıyla bizi eleştirenlerin eleştirilerinin haklı yönlerini kabul ediyor, kendilerine saygılarımı sunuyorum.

YORUMLAR

  • 0 Yorum